North Hills Open Tournament
January 11, 200
3

 

Team Standings
1. North Akron (OH) - 48 points
2. Quest (Canonsburg, PA) - 44
3. Team Erie - 38
4. DeSales (Columbus, OH) - 22
5. Firebirds (Chanel, OH) - 20

 

Outstanding Wrestler Awards
8&U   - Colt Shorts, Bethel Park
10&U - David Makara, Burrell
12&U - Zac Bennett, Westmont Hilltop
15&U - Brian Letters, Fox Chapel

 

8 & under -  45 lbs   8 & under -  50 lbs
1. Connor Schramm, Quest   1. Aaron Assad, Firebirds (OH)
2. Anthony Tutolo, Mentor (OH)   2. Jeremy Schwartz, Central Dauphin
3. Anton Martinez, North Hills   3. Brad Good, Shaler
4. Austin Assack, Firebirds (OH)   4. Gavin Murphy, Southern Mat Club (MD)
     
8 & under -  55 lbs   8 & under -  60 lbs
1. Colt Shorts, Bethel Park   1. Dillon Ashton, Mentor
2. Braeden Shaak, Chartiers Valley   2. Robert Hebenthal, Lil' Animals
3. Coleman Scanlon, Chartiers Valley   3. Cody Zimmerman, Franklin
4. Garrett Hypes, Weirton Rough Riders (WV)   4. Ron Seibert, Mars
     
8 & under -  65 lbs   8 & under -  70 lbs
1. Josh Falatovich, Jetzons   1. Clay Durham, East Pennsboro
2. Kyle Spangler, Hempfield   2. Cody Churchill, Quest
3. Kevin Monper, North Allegheny   3. Dakota Datz, Jetzons
4. Austin Matthews, Mercer   4. Chris Workman, Raccoons
     
8 & under -  75 lbs   8 & under -  80 lbs
1. Matt McCutcheon, Kiski Area   1. Dakota DesLauriers, Burrell
2. Michael Baker, All American (OH)   2. RJ Swartz, Mercer
3. Alex DiCiantis, North Allegheny   3. Jacob Hart, Hampton
4. Devin Faloon, Shaler   4. Christopher Vayo, Mentor (OH)
     
8 & under -  100 lbs   8 & under -  125 lbs
1. Robert Devey, West Mifflin   1. Brandon Tullhammer, Patriots (WV)
2. Addison Knepshield, Kittanning   2. Cody Klempay, CCNS
3. Carl Rossi, Raccoon   3. Ethan Barnes, Weirton Rough Riders
    4. Jackson Dawless, Parkersburg Cougars (WV)
     
10 & under -  55 lbs   10 & under -  60 lbs
1. Austin Natskakula, Burrell   1. Hunter Stieber, Team Jordan (OH)
2. Kraig Esswein, North Hills   2. Geoff Alexander, Fox Chapel
3. Michael Kostas, Mount Lebanon   3. Jordan Victor, Mentor (OH)
4. Gavin Murphy, Southern Mat Club (MD)   3. Jordan Victor, Mentor (OH)
     
10 & under -  65 lbs   10 & under -  70 lbs
1. David Makara, Burrell   1. Jeremy Landowski, Burrell
2. Kyle Bratke, Parkersburg Cougars (WV)   2. Drae Johnson, Pitt Bulls
3. Kevin Monper, North Allegheny   3. Eric Nutter, Chartiers Valley
4. Travis Shaffer, Lil' Animals   4. Isiah Meade, Renegade
     
10 & under -  75 lbs (A)   10 & under -  75 lbs (B)
1. Nico Megaludis, Pitt Bulls   1. James Stockhausen, Team Erie
2. Perry Alan Hills, Plum   2. Matt McCutcheon, Kiski Area
3. Michael Baker, All American (OH)   3. Cody Rodgers, Team Jordan (OH)
4. Bryson Pritchard, Baldwin   4. Noah Kail, Bethel Park
     
10 & under -  80 lbs   10 & under -  85 lbs
1. Travis McKillop, Pitt Bulls   1. Cole Baxter, Butler
2. Tyler Parsons, Team Erie   2. Marlon Baker, All American (OH)
3. Lorenzo Thomas, Chartiers Valley   3. Colynn Cook, Pitt Bulls
4. Kenny McGinnis, Valley   4. Brock Liedecker, DeSales
     
10 & under -  90 lbs   10 & under -  100 lbs
1. Chris Phillips, Team Jordan (OH)   1. Troy Reaghard, Chartiers Valley
2. Zack Glessner, Titan Mat Club   2. Chris Smith, Patriots (WV)
3. Nick Sosranco, Derry   3. Sean Prather, DeSales (OH)
4. Terry McInnes, Burrell   4. Nikos Garofolo, Hempfield
     
10 & under -  120 lbs   10 & under -  150 lbs
1. Jeff Tarley, Beth-Center   1. Sean Bates, Burrell
2. Randy Tallhammer, Patriots (WV)   2. disqualified
3. Adam Lazenga, Bethel Park   3. Joseph Raimondi, Hampton
4. Scotty Haraczy, Mars   4. Steven Spring, Buckhannon-Upshur (WV)
     
12 & under -  65 lbs   12 & under -  70 lbs
1. Jamie Clark, North Akron (OH)   1. Logan Stieber, Team Jordan (OH)
2. George Scheffel, Southern Mat Club (MD)   2. Zack Neibert, Team Jordan (OH)
3. Chuck Makara, Burrell   3. Dane Johnson, Pitt Bulls
3. Boyd Hutchin, CCNS   4. Jakob Scheffel, Southern Mat Club (MD)
     
12 & under -  75 lbs   12 & under -  80 lbs
1. David Taylor, Team Jordan (OH)   1. Michael McCutcheon, Kiski Area
2. Zack Zummo, Plum   2. Rocco Wellek, Team Erie
3. Jack Bachman, Hempfield   3. Paul Funks, Firebirds (OH)
4. Rick Peluso, North Allegheny   4. Andrew Puciata, Avonworth
     
12 & under -  85 lbs (A)   12 & under -  85 lbs (B)
1. Thomas Woodward, Team Erie   1. Chris Canty, North Akron (OH)
2. Kenny Downing, Hampton   2. David Ivaschenko, South Park
3. Nick Letters, Fox Chapel   3. Matthew Krueger, St. Gabriel's (OH)
4. Marlon Baker, All American (OH)   4. Ryan Steele, Greensburg Salem
     
12 & under -  90 lbs   12 & under -  95 lbs
1. Danny McCluskey, Virginia   1. Chris Stay, Beth-Center
2. Chad Channel, DeSales (OH)   2. Corey Delmastro, Bethel Park
3. Anthony Blaszczyk, Team Erie   3. Nick Milano, Team Erie
4. Ben Carter, DeSales (OH)   4. Michael Ganley, Bethel Park
     
12 & under -  100 lbs   12 & under -  105 lbs
1. Tyler Adams, Canon-McMillan   1. Michael Hull, Canon-MvcMillan
2. Jamil Tinsley, Woodland Hills   2. Ian Knepshield, Kittanning
3. Bret Imboden, Team Erie   3. Brett Landefeld, North Allegheny
4. Roman San Doval, Hampton   4. Justin Mahon, Fox Chapel
     
12 & under -  110 lbs   12 & under -  120 lbs
1. Zac Bennett, Westmont-Hilltop   1. Karl DeCiantis, North Allegheny
2. Michael Parsons, Team Erie   2. Donald Kunkle, Woodland Hills
3. Austin Kanfoush, Seneca Valley   3. Matthew Lindamoode, Parkersburg Cougars (WV)
3. Cody Davidson, Weirton Rough Riders (WV)   4. Jacob Priester, Mercer
     
12 & under -  150 lbs   12 & under -  200 lbs
1. Caleb David, Grove City   1. Sam Brownlee, All American (PA)
2. Danny Vaughan, Hampton   2. Adam Bellotti, Woodland Hills
3. Adam Yunk, North Hills   3. Brian Cresswell, North Akron (OH)
4. Jeffrey Hammitt, Avonworth    
     
15 & under -  82 lbs   15 & under -  87 lbs
1. Colin Palmer, North Akron (OH)   1. Dante Rini, North Akron (OH)
2. Danny Genetin, Walsh Jesuit (OH)   2. John Regan, Plum
3. Colin Johnston, Canon-McMillan   3. Joe McCullough, Team Erie
4. Jake Quinten, Plum   4. Daniel Felton, Brooke (WV)
     
15 & under -  92 lbs   15 & under -  97 lbs
1. Shawn Harris, North Akron (OH)   1. David Fisher, DeSales
2. Tyler Lambert, North Akron (OH)   2. Brendan Cutenese, Avonworth
3. Alex Meade, Renegade (NJ)   3. Alex Meade, Renegade (NJ)
4. Seth Creasy, Mercer   4. Justin O'Brien, Canon-McMillan
     
15 & under -  102 lbs   15 & under -  107 lbs
1. Darrin Boing, Firebirds (OH)   1. Ian McLaughlin, Knoch
2. Vitaliy Ivanschenko, South Park   2. Pat Coyne, Seneca Valley
3. Brendan Cutenese, Avonworth   3. Thomas Sluciak, Canon-McMillan
4. Frank Green, DeSales (OH)   4. Corey Perrotte, North Hills
     
15 & under -  112 lbs   15 & under -  117 lbs (A)
1. Brian Letters, Fox Chapel   1. Travis Erdman, Firebirds (OH)
2. Mario Mason, Morristown (NJ)   2. Michael Eberly, Canon-McMillan
3. Richard Spicel, North Akron   3. Arron Davidson, West Virginia
4. Craig Johnson, Grove City   4. Jonathan Moore, Kiski Area
     
15 & under -  117 lbs (B)   15 & under -  124 lbs
1. Mario Mason, Morristown (NJ)   1. Henry Miller, Quest
2. Andrew Snyder, Connellsville   2. Justin McCrillis, Independent
3. Jeremy Durbin, Brooke (WV)   3. Robert Mamula, Canon-McMillan
4. George Cramer, Beth-Center   4. Ryan Ewing, Parkersburg Cougars (WV)
     
15 & under -  132 lbs   15 & under -  140 lbs
1. Matt Nelson, Shaler   1. Nick Nelson, Shaler
2. Jeremy Kunkle, Woodland Hills   2. Andy Thomas, Parkersburg Cougars (WV)
3. Zak Klinvex, Shaler   3. James Sporio, Thomas Jefferson
4. George Cramer, Beth-Center   4. Ryan Ewing, Parkersburg Cougars (WV)
     
15 & under -  147 lbs   15 & under -  157 lbs
1. Robert Waltko, All American (PA)   1. Chris Honeycutt, St. Bernadette
2. Ian Heinisch, Colorado   2. Ryan McDonald, Fox Chapel
3. Ben Mound, Canon-McMillan   3. John Fosnight, Thomas Jefferson
4. Dale DiCicco, Seneca Valley   4. Jesse Schultz, North Hills
     
15 & under -  167 lbs   15 & under -  212 lbs
1. Matt Riddle, Kiski Area   1. Ronald Totterdale, Canon-McMillan
2. John Kampert, Thomas Jefferson   2. Reid Fliehr, North Carolina
3. Joe Tarley, Beth-Center   3. Sam Brownlee, All American (PA)
4. Nick Lopez, Canon-McMillan   4. Andrew Lever, Fox Chapel
     
15 & under -  252 lbs    
1. AJ Williams, Canon-McMillan    
2. Andrew Lever, Fox Chapel    
3. Adam Lucia, Avonworth    
4. Mike Felker, North Hills